Dondurma Hakkında...

Dünyada dondurmacılık bir kaç dalda faaliyet göstermektedir. Bunlar Roma dondurması, meyveli dondurma, ambalajlı olan kapalı dondurma ve ayrıca bize özel Kültür mesleğimiz olan Kahramanmaraş dondurması. Kahramanmaraş Dondurması denince satırla kesilen reyhası farklı bir dondurma akla gelir.

Kahramanmaraş şehrimiz eskiden beri Türkiye'ye en iyi dondurmayı yapan yer olarak bilinir. Uzun süre bozulmadan kalabilen dondurmaları geleneksel elbiseler içindeki yöre insanları ikram ederler.

Kahramanmaraş dondurmasının uzun süre önce yaşanmış bir hikayesi de vardır. Bir zamanlar çok uzak ülkelerden birisinde birdenbire tedavisi olmayan bir hastalık ortaya çıkmış. Bu ülkede yaşayan bir hekim çok sevdiği sevilisini kaybetmemek ve kaderine boyun eğmediği için yola koyulmuş ve bütün ülkeyi dolaşmaya başlamış. Uzun bir yolculuğun sonunda ismi üzlek olan Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ki Kahramanmaraşın yüksek platolarından birisinde olan küçük bir köye ulaşmış. Köye gelen yabancının acıklı hikayesini dinleyen herkes ismi Talep olan bir baharattan bahsetmişler . Yabancı adama bir tek bu bitki ile birlikte keçi sütü, biraz bal ve bir miktar da kar karıştırarak kaynatmasını önermişler. Nihayetinde genç doktor çok büyük bir heyecan ve mutluluk içerisinde yanına bu karışımı alarak ülkesine dönmüş. Başka kendi sevgilisi olmak üzere ülkesinde ki bütün hastaları iyileştirmiş ve sevgilisiyle evlenip ebediyen çok mutlu ve sağlıklı bir hayat sürmüşler.


Dondurma Hakkında Uzmanlar Neler Diyor...